Wykład edukatora diabetologicznego

W poniedziałek 7 lipca w świetlicy PGKiM odbył się wykład o żywieniu w cukrzycy i uzależnieniach.  Tematy te przybliżyła nam mgr. Małgorzata Zięba edukator diabetologiczny , na co dzień pracująca w Poradni Diabetologicznej w Przeworsku.

Wykład był częścią realizacji zadania publicznego „Działania prozdrowotne dla osób z cukrzycą”, realizowanego przez Diabetyków Powiatu Jarosławskiego.

W spotkaniu wzięło udział 50 osób. Podczas wykładu uczestnicy zostali poczęstowani drobnymi przekąskami przygotowanymi z myślą o osobach chorych na cukrzycę.

Mottem spotkania edukacyjnego było : Każdy człowiek jest inny, jest wielką indywidualnością , prowadzi swój własny styl odżywiania.

Odpowiednie odżywianie , wysiłek fizyczny, przyjmowanie leków oraz nieuleganie uzależnieniom to główne sposoby leczenia cukrzycy. Odnośnie odżywiania , to śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Należy jeść 3 posiłki główne dziennie :

  • o stałych porach
  • równych porcjach
  • przeznacz na posiłek 15minut
  • dokładnie przeżuwaj każdy kęs
  • nie zjadamy posiłków przed komputerem, telewizorem, czytając gazetę,
  • staramy się nie jeść w chwili stresu
  • wstajemy od stołu z lekkim uczuciem niedosytu

Pani Edukator w bardzo przystępny sposób przybliżyła nam temat, rozdała materiały edukacyjne i przepisy na zdrowe potrawy. Po spotkaniu odbyły się comiesięczne zajęcia z rękodzieła.

 

 

Możesz również polubić…